Pazar KAPALI

P.tesi - C.tesi : 8.00 - 18.00

Müşteri Hizmetleri

+90 212 843 68 41

Gökevler Cd. / Beylikdüzü / İstanbul

Burç İstanbul - 18 J Blok No:89-97

Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Desi, taşımacılıkta sıkça karşımıza çıkan önemli bir lojistik terimidir. Bu lojistik terimi, en genel anlamıyla yüklerin hacimsel ağırlığı olarak tanımlanmaktadır. Desi hesaplama, taşımacılık sürecinde yüklerin taşınacağı taşımacılık türünü seçmekten yük fiyatını hesaplama gibi pek çok alanda etkilidir. Tüm süreçlerin doğru işlemesi için taşınan yükün sadece ağırlığına dikkat etmek, eksik hesaplama yapmanıza neden olur. Doğru hesaplama için hacmin de hesaplanması önemlidir. Böylelikle yükün hacimsel ağırlığı, yani desi değeri bulunmaktadır.

Desi Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Desi, küçük veya büyük yük taşıyan ya da mallarını bir yerden başka bir yere ulaştırmak için lojistik hizmeti alan her firma için önemlidir. Çünkü desi hesaplama ile yük başı ücret tutarı ortaya çıkmaktadır. Bu durum da nakliye bedelini hesaplamaya yardımcı olmaktadır.

Peki, desi hesaplama nasıl yapılmaktadır? Oldukça kolay bir formülü bulunan hesaplama işleminde yükün en, boy, yükseklik tutarları işlemin temel bileşenleridir. Yüklerin en, boy, yükseklik boyutları birbiri ile çarpıldıktan sonra çıkan sonuç 3.000’e bölünerek desi bulunmaktadır. En, boy, yükseklik boyutlarının santimetre cinsinden olması gereklidir.

Bir örnek vermek gerekirse; Diyelim ki eni 60 cm, boyu 30 cm ve yüksekliği 40 cm olan bir paketimiz var. Bu paketin desisi şu şekilde bulunmaktadır:

60x30x40=72.000

72.000/3.000=24

İşlemlerde de görüldüğü gibi bu paketin desisi “24” çıkmaktadır. Küçük boyutlar için hesaplama oldukça basit gözükse de büyük boyutlu yüklerin desisinin hesaplanmasında işlemler zorlaşmaktadır. Hesaplamanın zor olmasının yanı sıra tüm yükler için işlemleri yapmak, oldukça geniş bir zaman gerektirmektedir. Bu zamanı işinize ayırmak isterseniz desi hesaplama modülümüzü kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde desi hesabı yapabilirsiniz.

Taşımacılıkta Desi Hesaplama Neden Önemlidir?
Ağırlık ve hacimsel ağırlığın karşılığı olan desi yük başı ücretin hesaplanması için kullanılmaktadır. Bu hesaplama, doğrudan lojistik maliyetini de etkilediği için taşımacılıkta desi oldukça önemlidir.

Uluslararası lojistik işlemlerinde taşımacılık maliyeti dışında farklı gider kalemleri de lojistik ücretlerinin içerisine eklenmektedir. Yüke ve ihtiyaca uygun taşımacılık türünün seçilmemesi ya da yüklerin doğru paketlenmemesi gibi hatalar doğrudan maliyeti de yükseltmektedir. Bu nedenle gümrük, vize giderleri gibi ekstra giderlerin de bulunduğu uluslararası lojistik için desi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Uluslararası taşımacılık için taşıma ücreti olarak özetleyebileceğimiz navlun bedelini etkileyen faktörler içerisinde hacim ve ağırlık tutarları yer almaktadır. Yükün ağırlığına ve hacmine bağlı olarak taşıma seçeneği ve nakliye bedeli değişmektedir. Yük başına ödenen ücret, desi hesaplama aracılığıyla ortaya konulduğu için desi, taşımacılıkta temel bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Navlun Nedir?
Desi hesabının etkilediği navlun, lojistik sektöründe sıkça kullanılan bir terimdir. Taşımacılık ücreti ile doğrudan bağlantılı bir terim olduğu için yük başı ücreti hesaplamak için kullanılan desi ile de yakın bir ilişki içerisindedir.

Uluslararası taşımacılık yapan veya yapacak her şirketin, navlun terimine aşina olması gerekmektedir. Çünkü navlun, en kısa anlatımla nakliye bedelini ifade etmektedir. Bu terim, ilk olarak denizyolu taşımacılığı ile taşınan yüklerin nakliye bedeli olarak ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde taşıma türleri gelişip çeşitlendikçe sadece denizyolu taşımacılığı ile sınırlı kalmamıştır. Terimin tanımı “herhangi bir taşıma aracına yüklenen malları için nakliye bedeli” olarak genişlemiştir. Kısacası navlun, her nakliyat işlemi sırasında taşıma için gerekli ücreti ifade etmektedir.

Navlun bedelinin ödenmesi için bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Ticari bir sözleşme niteliği taşıyan navlun sözleşmesi, ödeme yapacak tarafı se. Ödeme yükümlülüğü, yükü teslim alan tarafta mı, yoksa yükü taşıtan tarafta mı olacağı navlun sözleşmesi ile ortaya konulur. Sözleşmedeki bedel için ise ilk olarak yüklerin desisi hesaplanmalıdır.

Navlun Bedelini Desi Etkiler mi?
Navlun bedelinin doğru hesaplanması için öncelikle olarak taşımacılık türünün belirlenmesi gereklidir. Çünkü her taşıma şekline göre navlun bedeli farklılık göstermektedir. Taşımacılık türünü belirlerken de yükün ağırlığı, hacmi, miktarı, cinsi gibi etkenler dikkate alınmaktadır. Bu etkenlere bağlı olarak yükün taşıma maliyeti hesaplanarak nihai karar verilmektedir. Her bir yükün maliyetini hesaplamak için ise desi hesaplama kullanılmaktadır.

Navlun bedeli, taşıma süresi, konteyner cinsi, geçiş yapılacak hatlar gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu faktörler dış etkilere de açık bir yapı sunarken fiyatı, temelden etkileyen faktör; yükün hacim ve ağırlığıdır. Yükün ağırlık ve hacmine göre taşıma fiyatının hesaplanması içinse yükün desisi dikkate alınmaktadır. Böylelikle navlun bedeli doğru bir şekilde hesaplanır.

Hem yurtiçi hem de uluslararası taşımacılık yaparken maliyetinizi minimum düzeye indirerek maksimum düzeyde operasyon sağlamak için profesyonel lojistik hizmeti her zaman garanti bir seçenektir.